Miłośnicy krzyżówek doskonale wiedzą, czym jest arymaż. To nic innego jak właściwe, równomierne rozłożenie ładunku na statku. Sprawa nie jest wcale tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Jedynie odpowiedni i dobrze rozplanowany załadunek poszczególnych kontenerów, a następnie właściwa zabezpieczenie samych kontenerów, stanowi gwarancję, że przewożony towar nie zostanie zniszczony i bez problemów dotrze na miejsce przeznaczenia.

Odpowiedni załadunek, czyli jaki?

Wspomnieliśmy już, jak ważny jest właściwy załadunek, ale co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim absolutnie niedozwolone jest przekroczenie maksymalnego dopuszczalnego udźwigu, gdyż to prosta droga do katastrofy. Inną ważną kwestią jest odpowiednie ułożenie towaru w kontenerze. Optymalnym ułożeniem jest takie, które nie pozwala na przemieszczanie się ładunku wewnątrz kontenera. Wolną przestrzeń należy więc wyłożyć np. styropianem. Sam ładunek mocujemy pasami lub drewnianymi klinami. Wszystko po to, aby zawartość kontenera była stabilna i nie przemieszczała się. Tak zabezpieczony kontener jest następnie mocowany na statku, a ponieważ jest on również wodoszczelny, nasz towar jest bezpieczny. Rozmieszczenie kontenerów odbywa się w trosce o równomierne rozmieszczenie balastu.

Ubezpieczenie załadunku, bo wypadki (niestety) się zdarzają

Jeśli transport naszego cennego towaru sprawia, że nie możemy zmrużyć oka, możemy zrobić jeszcze jedną ważną rzecz, aby dodatkowo go zabezpieczyć. Na czas transportu możemy ubezpieczyć nasze towary. W razie niespodziewanego wypadku, które niestety się zdarzają, gdyż nikt nie jest w stanie ich przewidzieć, ani im zapobiec, otrzymamy finansową rekompensatę. Nie każdy wie o takiej możliwości, dlatego ta informacja może dla wielu z Państwa okazać się kluczowa. Warto wiedzieć, że dobra polisa cargo zapewnia także ochronę ubezpieczeniową przed pokrywaniem z własnej kieszeni kosztów usuwania tzw. awarii wspólnej, t.j. kosztów ratownictwa, holowania, napraw statku związanych z awarią techniczną czy jakimś przypadkiem katastrof / wypadków morskich, które to koszty – zgodnie z międzynarodowym prawem morskim (czego mało kto ma świadomość) - są zobowiązani proporcjonalnie pokrywać wszyscy, którzy na danym statku posiadają towar.

Opłakane skutki niewłaściwego załadunku

Skutki niewłaściwego załadunku oraz braku odpowiedniego zabezpieczenia towaru w kontenerach mogą okazać się tragiczne. Zniszczeniu może ulec nie tylko transportowany towar, ale także sam kontener. W skrajnych sytuacjach może nawet dojść do przewrócenia statku, czego skutki mogą Państwo zobaczyć na poniższym filmiku. W myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć” warto nie tylko upewnić się, że załadunek kontenera był prawidłowy, ale i ubezpieczyć przewożony towar, aby w razie problemów zminimalizować poniesione straty.

ikona facebooka

Reklamy ofertowe

Folder reklamowy

Baner reklamowy
                      

Nasza lokalizacja


Wyświetl większą mapę             

................................

Serwis komputerowy

 
Copyright © 2019 Mat-serwis. All rights reserved.
Partner of Joomla Perfect Templates
stat4u