Dzień Drogowca i Transportowca obchodzony jest obecnie 26 kwietnia, jednak nie zawsze tak było. Choć samo święto już za nami, warto jednak powiedzieć o nim kilka słów, gdyż historia jego obchodów jest niezwykle interesująca.

Odrobina historii

Święto to może nie ma tak długiej historii jak Boże Narodzenie, ale jego obchody mają już swoją wieloletnią tradycję. Było to niezwykle ważne święto w PRL-u, które obchodzono w ostatnią niedzielę kwietnia. Później data uległa jednak zmianie i Dzień Drogowca i Transportowca przestał być świętem ruchomym. Obchody były na tyle huczne i liczne, że potrafiły zatrzymać całe miasto. O skali obchodów święta mogą świadczyć zdjęcia, które opublikowane zostały z tej okazji na stronie sedina.pl (Portalu Miłośników Dawnego Szczecina). Jak wygląda świętowanie obecnie?

Dzień Drogowca i Transportowca współcześnie

Choć teraz święto obchodzone jest zawsze jednego dnia, nie jest już ono tak mocno celebrowane. Współcześnie obchody są raczej skromne, szczególnie jeśli porównamy je z dawnymi fotografiami. Świętuje się raczej w wąskim gronie, a pamiętają o nim często sami zainteresowani. Jednocześnie wiele portali przypomina o tym ważnym święcie i na różne sposoby pragnie uszanować ten dzień i podziękować kierowcom za trud ich pracy. Na naszym facebookowym profilu również pojawił się w tym dniu wpis, w którym przypominaliśmy kadr z filmu „Milioner” dzięki Fototece Filmoteki Polskiej.

Podobne święta, czyli inne ważne dni dla wszystkich kierowców!

Dzień Drogowca i Transportowca nie jest wcale jedynym dniem, który związany jest z motoryzacją. Innym ważnym polskim świętem jest Dzień Bezpiecznego Kierowcy, który obchodzony jest 25 lipca. Wybrano ten dzień, gdyż przypadają w nim imieniny Krzysztofa, a św. Krzysztof uważany jest za patrona podróżujących i kierowców. Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego to podobne święto, którego obchody przypadają na 6 maja. W kalendarzu mniej znanych świąt z tej branży jest też przypadający 23 maja Dzień Spedytora. Jednak chyba najsmutniejsze święto drogowe przypada w trzecią niedzielę listopada. Mowa o ustanowionym przez ONZ Światowym Dniu Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Mając w pamięci wszystkie dni, życzymy wszystkim kierowcą zadowolenia z pracy oraz bezpieczeństwa na drogach – na co dzień, a nie tylko w święta!

 

ikona facebooka

Reklamy ofertowe

Folder reklamowy

Baner reklamowy
                      

Nasza lokalizacja


Wyświetl większą mapę             

................................

 
Copyright © 2024 Mat-serwis. All rights reserved.
Partner of Joomla Perfect Templates
stat4u