U szczytu

Jest to największy port w Niemczech, a drugi – po Rotterdamie – w Europie, i nosi miano „Bramy do Świata” w tym kraju. Wciąż stanowi też bardzo istotne ogniwo w transportach morskich do i z Polski, która w ostatnich latach zajmowała 8-9 miejsce w grupie 10 największych krajów-partnerów portu Hamburg. Cztery terminale kontenerowe wysokiej wydajności umożliwiają roczne zdolności przewozowe około 12 milionów TEU (standardowe kontenery 20 stóp). Dochodzi do tego pojemność wielu terminali wielofunkcyjnych, w których są obsługiwane tradycyjne pojemniki ładunków drobnicowych. Wszystkie terminale kontenerowe są wyposażone w zintegrowane terminale kolejowe, co zdecydowanie decyduje o wiodącej pozycji Hamburga wśród portów kolejowych w Europie.

Planowany rozwój

W zeszłym roku port zanotował 0,3 proc. wzrost przeładunków w kontenerach. Przez port przewinęło się 8,9 mln TEU. Nie był to do końca zadowalający wynik w Hamburgu. Port obecnie czeka zatwierdzenia projektu pogłębienia rzeki Łaby – kluczowej inwestycji. Obecnie jest to niemożliwe z powodu protestu ekogrup, według których oryginalny plan pogłębiana źle wpłynie na lokalne środowisko.

Po co to wszystko?

Dlaczego akurat Łaba? Ponieważ pogłębienie tej rzeki pozwoli na zawijanie do portu najnowszym, a przez to głębiej zanurzającym się kontenerowcom. Tendencja ta nie obejmuje zresztą wyłącznie Hamburga, gdyż coraz więcej morskich i oceanicznych przewoźników decyduje się na wprowadzenie do swojej floty statków o większej ładowności, a co za tym idzie – o większym zanurzeniu.

Wykonanie tej inwestycji pozwoli wpływać do Hamburga większym o 1800 TEU statkom, bez konieczności ich częściowego rozładunku. Tylko w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku zawinęły tam 163 kontenerowce o pojemności od 14000 do 19000 tys. TEU, podczas gdy rok temu – 88. Te największe nie były jednak w pełni załadowane, bowiem nie pozwala na to obecna głębokość torów wodnych w kierunku do Hamburga.

Chcecie dowiedzieć się więcej? Zapraszamy na naszego fan page’a na Facebooku.

ikona facebooka

Reklamy ofertowe

Folder reklamowy

Baner reklamowy
                      

Nasza lokalizacja


Wyświetl większą mapę             

................................

Serwis komputerowy

 
Copyright © 2019 Mat-serwis. All rights reserved.
Partner of Joomla Perfect Templates
stat4u